Listopadowy numer miesięcznika Szlachetne Zdrowie! Kup koniecznie!

co w numerze

Sklepowy detektyw

Co mamy na talerzu? Ile E-dodatków jest w Twoim menu? Krok po kroku podpowiadamy, jak bez trudu przygotować żywność w 100 proc. naturalną.

Hit zdrowotny

Najmodniejsze produkty. Nasi eksperci przybliżą zdrowotne rośliny i zioła, tak aby wspomagać zdrowie bez lekarstw.

Wywiad extra

Tylko u nas! Doktor Ewa Dąbrowska o diecie warzywno-owocowej.

Aktywni na co dzień

Jesteśmy Twoim trenerem personalnym – zachęcamy do systematycznej aktywności, podajemy skuteczne ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu.

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje z przepisami kulinarnymi

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność

Trening modelujący sylwetkę – poleca Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

Ćwiczenia modelujące sylwetkę

Do modelowania sylwetki wystarczy zestaw prostych i lekkich ćwiczeń o charakterze siłowym, które z powodzeniem można przeprowadzić zarówno w domu, jak i na siłowni.

Ćwiczenia modelujące przeznaczone są dla osób, które chcą uzyskać smukłą sylwetkę, bez nadmiernego rozbudowania tkanki mięśniowej. Trening modelujący opiera się na bardzo prostej i umiarkowanej aktywności siłowej, nie wymaga specjalnych umiejętności ani oprzyrządowania, dzięki czemu jest przystępny dla każdego. Delikatny wysiłek daje warunki do stonowanego rozwoju tkanki mięśniowej, bez nadmiernego jej rozrostu.

Z pewnością plusem treningów modelujących jest to, że nie wymagają zbyt dużego wysiłku, jednak aby efekt był zadowalający, trzeba pamiętać o systematyczności, odpowiedniej diecie oraz dodatkowych ćwiczeniach cardio. Ćwiczenia modelujące najczęściej zalecane są osobom, które przeprowadzają treningi skierowane na odchudzanie. Zmniejszenie tkanki tłuszczowej, szczególnie gdy odbywa się to w bardzo szybkim tempie, bądź gdy dotyczy to osoby, która zeszła z bardzo wysokiej masy, prowadzi do dużego spadku elastyczności skóry.

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody

Jak zapobiegać niechcianym kontuzjom?

22 - Dbam o zdrowie

Piotr Zarębski. Reżyser, operator i producent filmowy opowiada o swoich filmach, historii i niecodziennej pasji

Żywienie jest ważne

26 - Koszyk pełen zdrowia

Nadzwyczajny patison. Z jakich składników odżywczych słynie i jak wykorzystać go w kuchni?

30 - Rośliny zdrowotne

Złocień maruna. Wypróbuj tę roślinę na migrenę i bóle głowy – zachęca Zbigniew T. Nowak

Lek na migrenę z ogródka

Podczas gdy naukowcy usilnie pracują nad odkryciem coraz to nowszych leków niosących ulgę w migrenie, taki bezpieczny i skuteczny lek rośnie od dawna w naszych ogródkach. Nazywa się złocień maruna (Chrysanthemum parthenium). Bywa także nazywany po prostu maruną.

Pamiętam dobrze taki czas, a było to w latach osiemdziesiątych XX wieku, kiedy złocień maruna rósł całymi kępami prawie w każdym ogródku, a najczęściej wiejskim. Jeśli nikt go tam nie wysiewał, sama się rozsiewał, zdobiąc go przez całe lato. W zasadzie jest to roślina wieloletnia, ale bardzo krótkowieczna (żyje zwykle 2-3 lata). Zazwyczaj jednak traktuje się ją jako roślinę jednoroczną, bo zakwita już w pierwszym roku po wysianiu.

Tworzy dość zwarty pokrój i osiąga wysokość mniej więcej 20-30 cm (choć są i odmiany dużo wyższe – do 60-70 cm). Liście ma jasnozielone lub jasnoszarozielone, pierzastosieczne. Kwiatostany złocienia maruny mają kształt koszyczka. W nim znajdują się brzeżne kwiaty języczkowate – w kolorze białym lub kremowobiałym i środkowe – rurkowate o zabarwieniu złotożółtym. Swym wyglądem mogą niekiedy przypominać koszyczki kwiatowe rumianku pospolitego, ale ich kwiaty języczkowate (płatki) są zdecydowanie krótsze i nie są podwinięte do dołu (jak u tego drugiego).

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy siostry Teresy Pachnik, m.in. na dynię z orzechami

37 - Niedrogi obiad dla całej rodziny

Proponujemy ryż z dynią i soczewicą

38 - Sklepowy detektyw

Produkty wędlinopodobne. Jak je rozpoznać? – artykuł prof. Ewy Solarskiej

Produkty wędlinopodobne

Pyszne szyneczki, mielonki, kiełbaski, mięso peklowane - czyli jakie? Niskiej jakości – czyli jakie? Jaką wędlinę zatem wybierać?

Spożywamy zbyt dużo wysoko przetworzonej żywności. Ilość przyjmowanych przez nas białek zazwyczaj znacznie przekracza nasze potrzeby, a to głównie ze względu na nadmierne spożycie białka zwierzęcego. Badania dotyczące ograniczenia przyjmowanych kalorii wykazują, że choć ogólnie odgrywa ono pewną rolę w przedłużeniu życia, to najbardziej decydujący czynnik stanowią białka. Zatem wysokie spożycie białek wystarczy, aby unicestwić korzyści z ograniczenia przyjmowanych kalorii w zakresie długowieczności i zdrowia. Od dawna wiadomo, że nadmiar białka jest ważnym czynnikiem przyspieszającym proces starzenia się nerek. W przypadku niewydolności nerek pierwszym najważniejszym krokiem dietetycznym jest zmniejszenie spożycia białka. Bardzo szkodliwe są białka zwierzęce, gdyż są bogate w aminokwasy rozgałęzione (leucynę, izoleucynę i walinę), żelazo, kwas arachidonowy (oba są silnymi czynnikami zapalnymi). Mięso zawiera nasycone kwasy tłuszczowe bardzo trwałe i trudne do spalenia, których nadmiar stanowi główną przyczynę zaburzeń flory trawiennej, a także nadwagi, zespołu metabolicznego, cukrzycy, dyslipidemii, chorób układu krążenia, stanów zapalnych, alergii, depresji, raka okrężnicy, piersi i prostaty, a nawet przyspieszonego starzenia się. Szczególnie niekorzystnie wpływa na zdrowie spożycie mięsa czerwonego, tj. wieprzowiny, baraniny i wołowiny. Jeśli jeszcze unika się jedzenia warzyw albo zjada się je w małych ilościach (mniej niż 0,5 kg dziennie), to ryzyko zachorowania na raka jelita grubego bardzo wzrasta.

50 - Hit zdrowotny

Tarnina. Dlaczego jest taka zdrowa?

Odkrywamy bogactwo śliwy tarniny

Owoce zwane tarniną to miniaturki śliwek. Zbierane są w listopadzie, a nawet na początku grudnia. Słyną z wielu wartości odżywczych. To bardzo użyteczne owoce – i na domowe lekarstwa, i na przetwory.

Śliwa tarnina Prunus spinosa przyjmuje najczęściej postać gęstego, ciernistego krzewu, rzadziej natomiast niewysokiego drzewka. Zwykle wyrasta do wysokości 3 m. Krzewy te tworzą trudne do pokonania skupiska, bo z korzeni co jakiś czas wyrastają nowe pędy (odrosty korzeniowe). Liście ma eliptyczne lub lancetowate, dość krótkie i jasnozielone. Kwiaty tarniny pojawiają się z końcem kwietnia, a niekiedy dopiero na początku maja. Są one raczej drobne i mają biały kolor (są chętnie odwiedzane przez pszczoły). Tarnina tworzy kuliste, cierpkie w smaku owoce, z pestką w środku, w kolorze fioletowogranatowym. Pokrywa je siwawy nalot. Dojrzewają już od drugiej dekady sierpnia. W niektóre lata bardzo gęsto oblepiają gałązki i pozostają na nich do zimy. Pospolitym miejscem wyrastania tarniny są przede wszystkim obrzeża lasów, słoneczne polany leśne i poręby. Często możemy ją spotkać przy leśnych drogach, rowach, na zaniedbanych polach, miedzach i niewielkich wzniesieniach w pobliżu ugorów. Często formuje się z niej żywopłoty. Lubi zazwyczaj dużo słońca, jest też odporna na suszę i bardzo odporna na mróz.

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta na jelita. Jadłospis na 7 dni

60 - Choroby a profilaktyka

Zdrowe jelita to zdrowy organizm. Wywiad z dr. n. med. Michałem Stępką, gastrologiem

62 - Dieta w praktyce

Post oczyszcza jelita

68 - To, czego nam lekarz nie wyjaśnił

Kompresjoterapia. Na czym polega?

70 - Felieton

Samoleczenie przez dietę? Artykuł dr Urszuli Krupy

72 - Jemy również oczami

Jak podać winogrona?

Inspiracje dla ciała i ducha

74 - Moja historia

Dieta warzywno-owocowa pomogła jej schudnąć i zregenerować organizm. Poznajmy historię Anny Parzykowskiej

78 - Zdrowie duchowe

Radzenie sobie z osobą roszczeniową. Artykuł Bogny Białeckiej

82 - Podróżujemy ku zdrowiu

Odwiedzamy Olsztyn na Warmii. Co warto tam zobaczyć?

86 - Moja pasja

Od czeladnika do mistrza. Poznaj historię zegarmistrza Kazimierza Cieśli

92 - Ekozdrowotnie

Naturalnie i bez plam!

94 - Otaczajmy się pięknem

Kolorowe jesienne astry

Chwila relaksu

96 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

42 - Rozgrzewające napoje
44 - Kisimy buraki
63 - Dbajmy o jelita
64 - Grypa jelitowa
66 - Zawroty głowy

Inspiracje naturą

90 - Naturalne kosmetyki z jarzębiny

Obejrzyj wybrane strony

prenumerata

Tylko 165,00 za 12 wydań!

Kwartalna

3 kolejne egzemplarze

45,00 zł

Półroczna

6 kolejnych egzemplarzy

90,00 zł

Roczna

12 kolejnych egzemplarzy

165,00 zł

– oszczędzasz równowartość 1 egzemplarza

Dwuletnia

24 kolejne egzemplarze

330,00 zł

– oszczędzasz równowartość 2 egzemplarzy

Prenumerata tel. 22 515 77 90

email: prenumerata@szlachetnezdrowie.pl

wideo

archiwum

Styczeń 2024
Luty 2024
Marzec 2024
Kwiecień 2024
Maj 2023
Czerwiec 2024
Lipiec 2024
Sierpień 2024
Wrzesień 2024
Październik 2024
Listopad 2024
Styczeń 2023
Luty 2023
Marzec 2023
Kwiecień 2023
Maj 2023
Czerwiec 2023
Lipiec 2023
Sierpień 2023
Wrzesień 2023
Październik 2023
Grudzień 2023
Styczeń 2022
Luty 2022
Marzec 2022
Kwiecień 2022
Maj 2022
Czerwiec 2022
Lipiec 2022
Sierpień 2022
Wrzesien 2022
Październik 2022
Listopad 2022
Grudzień 2022
Styczeń 2021
Luty 2021
Marzec 2021
Kwiecień 2021
Maj 2021
Czerwiec 2021
Lipiec 2021
Sierpień 2021
Wrzesień 2021
Październik 2021
Listopad 2021
Grudzień 2021
Styczeń 2020
Luty 2020
Marzec 2020
Kwiecień 2020
Maj 2020
Czerwiec 2020
Lipiec 2020
Sierpień 2020
Wrzesien 2020
Październik 2020
Listopad 2020
Grudzień 2020
Marzec 2019
Kwiecień 2019
Maj 2019
Czerwiec 2019
Lipiec 2019
Sierpień 2019
Wrzesień 2019
Październik 2019
Listopad 2019
Grudzień 2019

o nas:

W dzisiejszym świecie dostęp do informacji, również zdrowotnych, jest dużo ła­twiejszy niż kiedyś, ale znacznie trudniejsze jest dotarcie do tych sprawdzonych i właściwych. Dlatego miesięcznik „Szlachetne Zdrowie” powstał z myślą o tych Czytelnikach, którzy chcą mieć stały dostęp do takich wiadomości.

W niezwykle ciekawych artykułach, wywiadach, historiach, które znajdą Państwo w miesięczniku zdrowotnym, prezentujemy tylko te prawdziwe i naprawdę służące naszemu zdrowiu duchowemu i fizycznemu. Wierzymy, że lektura „Szlachetnego Zdrowia” pozwoli Państwu odnaleźć właści­we ścieżki do źródła zdrowia. Cały zespół miesięcznika zdrowotnego dokłada wszelkich starań, aby tak się stało.

produkty firmowe

Notes

19.9 zł

Plecak

29.9 zł

Plecak

29.9 zł

Plecak

29.9 zł

Kubek

17.9 zł

Kubek

17.9 zł

Fartuch

35 zł

Długopis

3.5 zł

Kosmetyczka

23.9 zł

Torba

15 zł

Produkty z limitowanej serii Szlachetne Zdrowie można zamawiać:

sekretariat@naszdziennik.pl
(22) 515 77 77