co w numerze

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje do nauki języków i ciekawe sprzęty kuchenne

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność
Zimowy jogging – zasady wyjaśnia Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

Zimowy jogging

W chłodne dni również warto biegać na świeżym powietrzu. Nie tylko zahartujemy i dotlenimy organizm, lecz także schudniemy. Wystarczy stosować się do kilku zasad, aby aktywność służyła naszemu zdrowiu. Najwyższy czas wyzbyć się myślenia, że zima to okres, kiedy aktywność należy ograniczyć do ćwiczeń w domu lub na siłowni. Ujemne temperatury wprawdzie nie są zbyt zachęcające, jednak warto podjąć trud biegania zimą, gdyż zalet takiego ruchu jest naprawdę bardzo dużo.

Pora zimowa nie zachęca do biegania, i nie chodzi tu tylko o samo uczucie zimna i trudności z mobilizacją do wyjścia na zewnątrz. Organizm zużywa więcej energii na podtrzymanie optymalnej ciepłoty ciała, dzięki czemu możemy prawidłowo funkcjonować.

Zimowe biegi są bardzo trudne, ale i niezwykle efektywne. Przede wszystkim znacząco poprawiają wytrzymałość i wydolność. W okresie zimowym, ze względu na niskie temperatury i bezpieczeństwo z tym związane, treningi powinny być zdecydowanie wolniejsze i mniej intensywne od tych w cieplejszych miesiącach. Najlepiej przygotować dłuższe trasy i biegi o charakterze wytrzymałościowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu do płuc nie dostaje się nadmierna ilość zimnego powietrza, a dłuższe treningi wpływają na poprawę wydolności tlenowej organizmu, poprawę pracy serca oraz przyczyniają się do szybszej regeneracji mięśni.

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody

Wspomóż seniora w demencji. Trzy proste ćwiczenia

22 - Dbam o zdrowie

Rozmowa z Violą Brzezińską o muzycznych i pozamuzycznych pasjach

Żywienie jest ważne

26 - Koszyk pełen zdrowia

Cenna brukselka. Niezwykłe właściwości małego warzywa

30 - Rośliny zdrowotne

Czystek na boreliozę. Wypróbuj przepis na mleko z czystkiem w infekcjach – zachęca Zbigniew T. Nowak

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy s. Teresy Pachnik na świąteczne dania

38 - Sklepowy detektyw
Jedzenie z proszku. Czy żywność typu instant jest zdrowa? Porady dr Agnieszki Jarosz

Jedzenie z torebki?

Produkty z torebki cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. O negatywnym wpływie tego rodzaju produktów na nasze zdrowie dyskutuje się od bardzo dawna. Eksperci żywieniowi odradzają spożywanie tego typu produktów. Jednak z drugiej strony konsumenci lubią je, gdyż wygodna forma pozwala już w kilka minut przyrządzić gotowy posiłek, a niewielkie opakowanie ułatwia ich transport i przechowywanie. Produkty „błyskawiczne” mają ogromną rzeszę zwolenników zwłaszcza wśród młodego pokolenia, ale również przeciwników w gronie dietetyków i zwolenników tradycyjnego sposobu przyrządzania potraw. Jak wykazują badania, producenci koncentratów zup, sosów i innych produktów w proszku nadal chętnie stosują syntetyczne substancje wzmacniające smak, ponieważ przy niewielkich nakładach finansowych uzyskują pożądany smak. Jednak świadomość konsumencka powoli wpływa na korzystne zmiany w tym asortymencie. W niektórych produktach stosowane są hydrolizaty białkowe, które są źródłem aminokwasów i peptydów o wysokiej wartości biologicznej. Hydrolizaty te dodatkowo wykazują właściwości emulgujące, stabilizujące, żelujące i przeciwutleniające, które wpływają na konsystencję potraw przygotowywanych z koncentratów, oraz przedłużają trwałość wielu składników, obniżając tym samym ilość dodatków.

50 - Hit zdrowotny

Topinambur. Poznaj jego wartość odżywczą

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta dla osób borykających się z dolegliwościami stawów

62 - Profilaktyka chorób

Zwyrodnienie stawów. Rozmowa z dr n. med. Joanną Dmowską-Chalabą

64 - COVID-19. Informator

Badania po covidzie i rehabilitacja oddechowa

68 - Dieta w praktyce

Czy post pomaga naszym stawom?

71 - Jemy również oczami

Zrób z nami świąteczny domek z piernika

74 - Felieton

Nie lekceważmy mikroelementów. Artykuł dr Urszuli Krupy

Inspiracje dla ciała i ducha

76 - Moja historia

Dieta warzywno-owocowa wspomogła jej zdrowie. Poznajmy historię Ewy Sądej

80 - Zdrowie duchowe
Powrót zabobonów. Artykuł Małgorzaty Więczkowskiej

Powrót zabobonów

Społeczeństwo karmione przez media treściami neopogańskimi i magicznymi jest w stanie uwierzyć w każdą reklamę.
Od pewnego czasu na terenach Rosji, Białorusi, Ukrainy, Słowacji oraz Polski zaobserwować można wzmożone zainteresowanie wierzeniami i obyczajami dawnych Słowian. Coraz częściej kultywowane są pogańskie święta i zwyczaje, również w Polsce funkcjonują neosłowiańskie wspólnoty i związki wyznaniowe. W XXI wieku powrót do neopogańskich kultów jest efektem mody na duchowość i popkulturę New Age. Coraz częściej mamy do czynienia z promocją systemu ćwiczeń psychofizyczno-duchowych, który jest praktykowany pod nazwą gimnastyki słowiańskich czarownic. Ta gimnastyka kobiet, zwana również słowiańską jogą, to – zdaniem promotorów neopogańskiej mody – joga alternatywna wobec hinduskiej i dodatkowa „oferta rozwoju” dla zestresowanej współczesnej kobiety. Za twórcę tego systemu uważany jest Giennadij Adamowicz, który twierdzi, że zebrał wiedzę na temat ćwiczeń podczas pracy w terenie, prowadząc badania w małych białoruskich wsiach. To, czego się dowiedział, ułożył w system 27 ćwiczeń. Adamowicz w swoich pismach przekonuje, że dotarł do rzekomej prastarej wiedzy pochodzącej z czasów przed chrystianizacją Słowian. Dowodem na to mają być konstrukcje „słowiańskich asan”, wykonywane ruchy oraz przypisywane im znaczenia, które mocno łączą się z pogańską mitologią.

84 - Podróżujemy ku zdrowiu

Na narty w góry – gdzie warto wyjechać?

99 - Moja pasja

Maria Mieczykowska- -Dziurdź o swojej niezwykłej pasji malarskiej

100 - Ekozdrowotnie

Świąteczne porządki z użyciem środków bez chemii

Chwila relaksu

104 - Krzyżówki i łamigłówki

111 - Otaczajmy się pięknem

Wieniec adwentowy. Podpowiadamy, jak go wykonać

Porady zdrowotne

24 - Orzechy i pestki
42 - Rozgrzewające przyprawy
44 - Dania wigilijne w Polsce
72 - Światowa jakość chirurgii onkologicznej
96 - Jedzenie naszych dziadków
98 - Zapotrzebowanie na cynk
100 - Śledzie. Tanie i zdrowe

Inspiracje naturą

92 - Domowe kosmetyki z olejkami

Obejrzyj wybrane strony

wideo