co w numerze

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje na wiosnę

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność

Trening na smukłe łydki – aktywność poleca Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody
Zaburzenia równowagi

Zaburzenia równowagi

Zaburzenia stabilności ciała mogą być niegroźnym objawem, ale mogą też zwiastować stany zagrażające życiu. Jakie niepokojące symptomy powinny skłonić nas do wizyty lekarskiej?

Zaburzenie równowagi to dolegliwość, która dotyka dużą część społeczeństwa. Z uwagi na to, że może mieć ona szeroko zróżnicowane podłoże, u każdego człowieka zdiagnozowana przyczyna może być zupełnie inna. Bardzo często zdarza się, że do zachwiana równowagi dochodzi u zdrowego człowieka, np. w sytuacji gwałtownej zmiany pozycji ciała, szybkiego zerwania się z łóżka czy zmiany pozycji z leżącej na stojącą. Wtedy nie ma powodu do obaw, ponieważ jest to sytuacja niezagrażająca naszemu zdrowiu.

Niestety, zaburzenia równowagi, a także zawroty głowy niekiedy mają zupełnie inny charakter, świadczący o pojawieniu się procesu chorobowego. W sytuacji gdy zachwiania równowagi pojawiają się bardzo często w nieuzasadnionych sytuacjach, konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza specjalisty w celu postawienia prawidłowej diagnozy, a to z kolei pozwoli na wdrożenie najlepszego i najbardziej trafnego rozwiązania, pozwalającego ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować chorobę.

Zaburzenie równowagi to dezorientacja, nieprawidłowe odczuwanie ruchu własnego ciała w przestrzeni oraz niestabilność. Pacjenci opisują to bardzo często jako zapadający się, niepewny chód. Zachwiania równowagi pojawiają się w pozycjach stojących i niestabilnych. Nie sposób nie zauważyć osoby, której taki problem dotyczy, gdyż objawy są bardzo charakterystyczne. Obserwując taką osobę, z pewnością zauważymy niepewny krok, chwianie się na boki bądź chwytanie się stabilnych przedmiotów znajdujących się w pobliżu. W zależności od przyczyny mogą temu towarzyszyć dodatkowe objawy, takie jak zawroty głowy, odczuwalne jako wirowanie i kołysanie otoczenia, a także szum w uszach, nudności, wymioty, a nawet uczucie drętwienia, osłabienia oraz bólu.

22 - Dbam o zdrowie

Zbigniew T. Nowak, znawca roślin leczniczych i zdrowego stylu życia, zdradza, skąd wzięła się u niego zielarska pasja

Żywienie jest ważne

26 - Koszyk pełen zdrowia

Ananas. Jakie składniki odżywcze zawiera ten egzotyczny owoc i jak go zastosować w kuchni

30 - Rośliny zdrowotne
Gwiazdnica. Wypróbuj napar leczniczy na alergie – zachęca Zbigniew T. Nowak

Gwiazdnica wspomaga leczenie alergii i odchudza

Jeszcze do niedawna gwiazdnica pospolita była zazwyczaj traktowana jako wszędobylski chwast. Dziś roślina ta doczekała się uznania w medycynie, gdyż potrafi nieść człowiekowi pomoc w wielu dolegliwościach – także w coraz bardziej powszechnej alergii czy otyłości.

Gwiazdnica pospolita (Stellaria media) jest potocznie nazywana mokrzycą, mysią trawką lub gwiazdką. Rozrasta się już bardzo wczesną wiosną, kiedy jest jeszcze chłodno. Rośnie bez problemu także w czasie łagodnych zim. Ta jednoroczna roślina tworzy gęste kopczyki o wysokości 5-15 cm. Liście ma dość soczyste, jajowate, na końcu zaostrzone, w kolorze jasnozielonym, a pędy kruche. Wydaje też drobne, śnieżnobiałe kwiaty. Gwiazdnica odznacza się niebywałą wręcz żywotnością. Jedna roślina potrafi wytworzyć w ciągu sezonu ponad 15 tys. nasion.

Lubi przeważnie rosnąć na glebach wystarczająco wilgotnych i zasobnych w próchnicę, dlatego najczęściej spotykamy ją w ogródkach, ogrodach, na działkach, gdzie rośnie na grządkach lub ścieżkach. W medycynie wykorzystuje się ziele gwiazdnicy, a więc ścięte niemal tuż przy ziemi pędy. Można je suszyć w miejscu przewiewnym i zadaszonym (nigdy na słońcu), ale przeważnie używa się świeżo zebranych roślin. Najlepiej zbierać je wiosną i jesienią, na krótko przed kwitnieniem lub zaraz na jego początku. Wtedy pędy gwiazdnicy są najbardziej soczyste, delikatne w smaku i zawierają też najwięcej związków biologicznie czynnych (leczniczych).

Pędy gwiazdnicy to skarbnica witamin: C (65-114 mg w 100 g), z grupy B (np. B1, B2, PP – niacyna), E, karotenu, a także składników mineralnych, m.in. potasu, fosforu, manganu, żelaza, wapnia, magnezu, jodu i krzemu. Według literatury amerykańskiej obfitują jeszcze w cenne flawonoidy (rutynę). Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych potwierdzają, że w gwiazdnicy odkryto również nadzwyczaj rzadki kwas gamma-linolenowy (z grupy omega-6).

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy siostry Teresy Pachnik, m.in. na pyzyziemniaczane

38 - Sklepowy detektyw
Shaki i napoje kawowe. Czy warto po nie sięgać? – artykuł prof. Ewy Solarskiej

Shaki i napoje kawowe

Kawa jest zdrowa, ale co z dostępnymi na półkach sklepowych napojami typy shake czy mrożony napój kawowy?

W bufetach i sklepach można znaleźć gotowe shaki, kawy mrożone oraz inne kawopodobne napoje, które niestety zawierają mnóstwo szkodliwych dodatków – tzw. polepszaczy smaku. Wśród nich – o czym informuje etykieta – są sztuczna śmietanka, cukier, zagęszczacze itp. Najlepiej zrezygnować z takich wynalazków i pić prawdziwą kawę lub zrobić shake samemu – z naturalnych produktów. Jeżeli kawa czy shake mają mieć jakieś dodatki, to warto, by były to chude mleko, napoje roślinne, cynamon, kakao itp., a nie duże ilości sztucznych i/lub wysokokalorycznych dodatków.

Bardzo popularne ostatnio stały się koktajle proteinowe z kawą. Dodawanie proszku białkowego do kawy może przyczynić się do utraty wagi i poprawy wydajności treningowej. Może też pomóc w zaspokojeniu dziennego zapotrzebowania na białko. Kawa jest bogata w kofeinę – naturalny stymulant, który usprawnia skurcze mięśni i podnosi odporność na zmęczenie, jeśli wypije się ją w ciągu 60 minut przed ćwiczeniami. Podobnie odżywka białkowa dostarcza mięśniom budulca, który jest potrzebny do ich regeneracji po ćwiczeniach, sprzyja też ich wzrostowi i wzmacnianiu. Badania wskazują, że osoby regularnie wykonujące ćwiczenia oporowe odnoszą największe korzyści ze spożycia 1,6–2,2 g białka na 1 kg masy ciała. Przyjmowanie białka bezpośrednio przed treningiem wydaje się mniej istotne, niż kiedyś sądzono. Większość ludzi może zaspokoić swoje codzienne zapotrzebowanie na białko bez stosowania suplementów. Niemniej dodanie białka do kawy pozostaje wygodnym sposobem na uzupełnienie zarówno kofeiny, jak i białka.

44 - Portrety ziół i przypraw

Poznajmy estragon, trybulę i lubczyk

46 - Kuchnie świata

Przygotuj danie z innego regionu świata

50 - Hit zdrowotny

Czarnuszka na zdrowie! Poznaj jej niezwykłe właściwości

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta dla zmęczonych. Jadłospis na 7 dni

62 - Choroby a profilaktyka

Zespół przewlekłego zmęczenia. Wywiad z dr. Pawłem Basiukiewiczem, kardiologiem

67 - Dieta w praktyce

Post na odzyskanie energii i siły

70 - Felieton

Fala mikroplastiku i bisfenolu. Artykuł dr Urszuli Krupy

72 - Jemy również oczami

Jak podawać kolorowe sałatki

Inspiracje dla ciała i ducha

74 - Moja historia

Dzięki diecie warzywno-owocowej zmniejszyły się dolegliwości związane z obfitym poceniem się. Poznajmy historię pani Małgorzaty

78 - Zdrowie duchowe

Wyuczony optymizm. Artykuł Bogny Białeckiej

82 - Podróżujemy ku zdrowiu

Góry Opawskie i nie tylko. Gdzie warto pojechać o tej porze roku?

86 - Moja pasja

Niezwykłe ozdoby i obrazy. Przybliżamy pasję Katarzyny Świtaj z Ełku

92 - Ekozdrowotnie

Dom na błysk. Bez szkodliwych detergentów

94 - Otaczajmy się pięknem

Tylko naturalnie! Porady działkowicza

Chwila relaksu

96 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

36 - Kuszący deser
42 - Zdrowie z natury

Inspiracje naturą

90 - Naturalne kosmetyki z szałwii

Obejrzyj wybrane strony

wideo