co w numerze

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje do rozpoznawania roślin i ptaków

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność
Trening kolarski opisuje Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

Trening kolarski dla początkujących

Kolarstwo staje się coraz popularniejszym sportem. To aktywność, która sprzyja formowaniu sylwetki, podnoszeniu kondycji, wydolności fizycznej i doskonale wpływa na cały organizm.

Aby taki trening był bezpieczny, należy przede wszystkim upewnić się, że nie mamy do niego przeciwwskazań, a następnie poznać jego etapy i specyfikę. Obejmuje on kilka aktywności, które mają one odpowiednio przygotować organizm do danego wysiłku fizycznego. W trakcie treningu wykonuje się ćwiczenia o różnym stopniu obciążenia, kształtujące ogólną sprawność, poprawiające konkretne elementy motoryczne. Oprócz indywidualnie zaplanowanych ćwiczeń trzeba też pamiętać o odpowiedniej diecie. Jedno w połączeniu z drugim gwarantuje szybką utratę nadmiernej tkanki tłuszczowej, a także wypracowanie większej masy mięśniowej, a tym samym siły i wytrzymałości.

Rozpoczynamy od rozgrzewki

Każdy trening rozpoczynamy oczywiście rozgrzewką. Sprzyja ona bezpieczeństwu, prawidłowemu przygotowaniu organizmu do konkretnego wysiłku. Chroni przed urazami w trakcie części właściwej treningu, rozgrzewa mięśnie, zwiększa zakresy ruchomości w stawach, stopniowo przyzwyczajając ciało do coraz wyższego wysiłku, a także minimalizuje pojawianie się tzw. zakwasów po treningu. Rozgrzewkę przed treningiem kolarskim można wykonać na dwa sposoby. Sposób pierwszy: rozgrzewka ogólna. Polega ona na wykonywaniu ćwiczeń z wykorzystaniem własnej masy ciała. Są to ćwiczenia czynne, wolne, takie jak przysiady, bieg w miejscu, brzuszki, pajacyki. Sposób drugi: rozgrzewka specjalistyczna, czyli taki typ umiarkowanego wysiłku o charakterze zbliżonym do wykonywanego treningu. W przypadku kolarstwa może to być spokojna jazda na rowerze stacjonarnym lub trenażerze. Każda rozgrzewka powinna być dostosowana do możliwości ćwiczącego i oraz do długości treningu. Im dłuższy trening, tym dłuższa rozgrzewka. Po jej zakończeniu od razu przechodzimy do części właściwej.

Po części głównej bardzo ważne jest też odpowiednie zakończenie: wyciszenie organizmu i bezpieczne przejście w stan odpoczynku. Nie należy pomijać tego etapu – w szczególności gdy wysiłek był bardzo intensywny. W przeciwnym razie może to skutkować zakwaszeniem organizmu lub zastojem żylnym. Część ta polega na stopniowym obniżaniu intensywności wysiłku i zmniejszaniu wysokości tętna do tętna spoczynkowego.

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody

Przyczyny drętwienia rąk i ćwiczenia wzmacniające dłonie i nadgarstki

22 - Dbam o zdrowie

Rozmowa z Łukaszem Lechem, reżyserem i artystą estradowym, o tym, czym się inspiruje przy tworzeniu spektakli i audycji muzycznych

Żywienie jest ważne

25 - Niedrogi obiad dla całej rodziny

Da się zrobić!

26 - Koszyk pełen zdrowia

Wiosenny szczypiorek. Wartości odżywcze i propozycje wykorzystania

30 - Rośliny zdrowotne
Stokrotka – cenny lek z łąki. Wypróbuj zioła na oczyszczenie organizmu – zachęca Zbigniew T. Nowak

Stokrotka – cenny lek z łąki

Kryje w sobie wartościowe substancje lecznicze. Wykonane z niej medykamenty są wykorzystywane w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, stanów zapalnych dróg żółciowych, poprawiają wygląd cery, odtruwają organizm i likwidują zmęczenie. Pan Bóg rozdaje ludziom za darmo przeróżne leki. Oby tylko człowiek chciał je dostrzegać w drodze do zdrowia. Najwięcej można ich pozyskiwać właśnie w kwietniu, maju i czerwcu. Nasze łąki i pastwiska to jedna wielka Boża apteka. Jednym z takich wyjątkowych leków jest dobrze znana stokrotka pospolita. Jako symbol niewinności była od wieków poświęcona Matce Bożej.

Gdzie występuje?

Stokrotka pospolita (Bellis perennis) to roślina wieloletnia, ale czasem jednoroczna. Tworzy dość silną rozetę łopatkowych lub jajowatych liści. Pozostają zielone nawet pod śniegiem. Osiąga wysokość od 5 do 15 cm. Kwiatostanem stokrotki jest koszyczek umieszczony na szczycie łodygi. Znajdują się w nim brzeżne kwiaty nibyjęzyczkowate barwy jasnoróżowej, ciemnoróżowej, białej lub białoróżowawej i środkowe – złocistożółte. Istnieje bardzo dużo odmian hodowlanych o pełnych bądź półpełnych koszyczkach kwiatowych, także w kolorze karminowym, oraz o ciekawym, np. jeżykowatym, kształcie kwiatów brzeżnych. Najobficiej kwitnie wiosną – od marca do końca maja. Dziko rosnącą stokrotkę można znaleźć na wilgotnych łąkach, pastwiskach, niewielkich wzgórzach. Roślinę tę można również spotkać w pobliżu leśnych strumieni, przy rowach, przydrożach i na trawnikach. Jej odmiany hodowlane o dużych, dekoracyjnych kwiatach chętnie uprawia się w ogródkach, na działkach, balkonach, tarasach zwykle wraz z bratkami.

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy siostry Teresy Pachnik na świąteczne dania

38 - Sklepowy detektyw

Dietę przeciwko grzybicy przedstawia prof. Ewa Solarska

50 - Hit zdrowotny

Odżywcze awokado. Poznaj jego smak i niezwykłą wartość

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta bez laktozy wraz z jadłospisem na 7 dni

62 - Choroby a profilaktyka

Nie ignoruj objawów astmy. Wywiad z dr. Piotrem Dąbrowieckim

67 - Dieta w praktyce

Post na choroby alergiczne

70 - To, czego nam lekarz nie wyjaśnił

Wielotorbielowatość nerek – czym jest ta choroba?

72 - Felieton

Jedzmy kurkumę! Artykuł dr Joanny Barczyńskiej

74 - Jemy również oczami

Dekorujemy wielkanocne ciasta

Inspiracje dla ciała i ducha

76 - Moja historia

Dieta warzywno-owocowa pomogła mu na chore kolana. Poznaj historię Marka Brunka

80 - Zdrowie duchowe
Bądź zdrów – jak dbać o zdrowie psychiczne. Artykuł Bogny Białeckiej

Bądź zdrów

Od czego zależy zdrowie psychiczne? Wiele osób odpowie, że od genetyki czy uwarunkowań biologicznych, ewentualnie od środowiska, w którym dorastamy i żyjemy. Zdrowie psychiczne utożsamiamy z byciem osobą pogodną, zadowoloną z życia, przyjazną dla innych.

Pogoda ducha to w gruncie rzeczy cecha osobowości, a środowisko, choć oddziałuje na nas, nie ma decydującego wpływu na stan zdrowia. Można spotkać osoby, które mimo niezwykle trudnych warunków życia zachowują zdrowie psychiczne.

Psyche i soma

Może łatwiej będzie to zrozumieć przez analogię do zdrowia fizycznego. Niektóre osoby rodzą się obciążone poważnymi chorobami wymagającymi ciągłego leczenia lub wręcz uniemożliwiającymi im normalne życie. Jednak większość z nas rodzi się jako osoby zdrowe. Wyglądamy różnie, są wśród nas i brzydale, i osoby wybitnie piękne. Ludzie mają różne proporcje kończyn, jednak to wszystko mieści się w zakresie normy zdrowia fizycznego. Nikt nie będzie twierdził, że tylko osoby piękne i o idealnych proporcjach ciała są zdrowe. Analogicznie jest ze zdrowiem psychicznym. Niektórzy rodzą się obciążeni poważnymi chorobami psychicznymi. Jednak większość z nas jest zdrowa. Jedni będą pogodni z natury, inni będą bardziej pesymistycznie podchodzić do życia. Jeżeli ktoś wychowuje się w patologicznej rodzinie lub doświadcza traumy, wpływa to na jego funkcjonowanie i zdrowie psychiczne. Mimo to większość z nas wychowuje się w rodzinach zdrowych lub wystarczająco zdrowych, to znaczy w rodzinach doświadczających kryzysów, lecz z nich wychodzących.

84 - Podróżujemy ku zdrowiu

Jedziemy do Kalwarii Zebrzydowskiej. Zobacz, co warto tam zobaczyć

88 - Moja pasja

Poznajmy zamiłowanie do muzyki braci Kuby i Filipa Laszkowskich

94 - Ekozdrowotnie

Naturalne wybielacze. Bez chemii

96 - Aktywna rodzina

Ćwiczą ciało i hartują ducha. Przedstawiamy rodzinę Gontarczyków

102 - Otaczajmy się pięknem

Wiosenne krokusy

Chwila relaksu

104 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

42 - Solidna patelnia
44 - Kupujemy warzywa i owoce
60 - Gdy brakuje tchu
65 - Badania w kierunku astmy i alergii
66 - Uczuleni na pyłki
68 - Zdrowie na co dzień
99 - Fitness dla wzroku
100 - Sól do celów rehabilitacyjnych

Inspiracje naturą

92 - Maseczki na piękną cerę

Obejrzyj wybrane strony

wideo