co w numerze

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje medyczne i rehabilitacyjne oraz sprzęty do ćwiczeń w domu

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność
Hantle kettlebell – zasady wyjaśnia Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

Hantle kettlebell

Z ich pomocą wyszczuplimy i wzmocnimy ciało. Poznajmy zasady dotyczące ćwiczeń z tym przyrządem.

Kettlebell, ostatnio cieszący się coraz większą popularnością zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, jest to rodzaj hantli wyglądem podobny do kuli armatniej z uchwytem. Technika wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem kettli nie jest mocno skomplikowana, jednak, aby nie nabawić się kontuzji, trzeba koniecznie stosować się do pewnych zasad. Dlatego też osobom początkującym zaleca się zapoznanie się z podstawowymi zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa oraz sposobami ćwiczeń z zastosowaniem tego urządzenia.

Zalety treningów

Nauka posługiwania się kettlami początkowo wymaga od ćwiczącego nie lada zaangażowania, jednak warto podjąć ten trud, gdyż zalet tego typu treningów jest naprawdę bardzo dużo. Przede wszystkim dzięki kettlebellowi można pobudzić całe ciało praktycznie bez ruszania się z miejsca. W trakcie ćwiczenia jest ono w ciągłym napięciu, przez co wzmacnia się siła mięśni i ich wytrzymałość. Ćwiczenia te stabilizują kręgosłup, gdyż wzmocnieniu ulegają mięśnie posturalne, a także głębokie, odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Prowadzi to do ograniczenia i zmniejszenia się wielu dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz zapobiega powstawaniu licznych chorób, takich jak zwyrodnienia czy dyskopatie. Wprowadzony w ruch kettlebell sprawia, że ćwiczenie jest dosyć niestabilne. Tym samym, starając się utrzymać odpowiednią pozycję, pracujemy nad równowagą, koordynacją, stabilnością i kondycją jednocześnie. Regularne treningi z wykorzystaniem kettli poprawiają ogólną wydolność, gibkość, mobilność, zwiększając zakresy ruchomości w stawach i uelastyczniając je, oraz wpływają na pracę układu krążeniowo-oddechowego.

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody

Rehabilitacja przy endoprotezie. Poznajmy jej sześć etapów

22 - Dbam o zdrowie

Rozmowa z Antoniną Krzysztoń o muzycznej pasji i życiu w wolności słowa

Żywienie jest ważne

26 - Koszyk pełen zdrowia

Mango – odmładzający owoc. Wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni

30 - Rośliny zdrowotne
Cytryniec. Wypróbuj przepis na herbatkę z cytryńca polecaną na poprawę pamięci i siły – zachęca Zbigniew T. Nowak

Cytryniec na odzyskanie siły i pamięci

Uczeni w dziedzinie medycyny stają dosłownie na głowie, aby zaoferować współczesnemu człowiekowi takie środki, które zapewniłyby mu pełnię sił i dobrą pamięć do późnych lat. Przebadano całe setki przeróżnych leków i udowodniono niezbicie, że najlepszym ich skarbem są rośliny. Jedną z nich jest cytryniec chiński (schizandra) Schizandra chinensis.

Po raz pierwszy miałem okazję podziwiać to pnącze, będąc na zajęciach w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a było to w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku. W tamtych czasach była to niemal zupełna rzadkość botaniczna. Dziś jest zupełnie inaczej – tę ciekawą i pożyteczną roślinę uprawia się coraz częściej u nas w ogródkach i na działkach, np. w pobliżu altan, ogrodzeń czy starych drzew.

Cytryniec chiński to jednopienne pnącze, to znaczy, że na jednej roślinie osobno występują kwiaty żeńskie i osobno męskie. Czasem zdarza się i tak, że jest to roślina dwupienna, co wskazuje, że na jednej roślinie wytwarzane są tylko kwiaty żeńskie, a na innej tylko męskie. Osiąga wysokość 10 m lub nawet więcej. Wydaje giętkie pędy, które wspinają się ku górze po podporach. Roślina ta ma liście jasnozielone, eliptyczne, zawsze ostro zakończone. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, a jej kwiaty są raczej drobne, w kolorze białym, kremowym bądź różowym. Wydają bardzo przyjemną woń – szczególnie w upalny dzień po deszczu. Owoce cytryńca chińskiego są zebrane w dość długie grona, mają jaskrawoczerwony kolor, są podłużne, a ich średnica wynosi od 1 do 1,5 cm. W jednym gronie może być nawet 40 owoców. Dojrzewają dopiero we wrześniu.

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy s. Teresy Pachnik na pyszne dania

38 - Sklepowy detektyw
Orzechy w polewie. Czym się kierować, kupując te przysmaki? Porady dr Agnieszki Jarosz

Orzechy w polewie

Orzeszki w słonych i słodkich kolorowych polewach ładnie wyglądają i dobrze smakują, ale czy służą naszemu zdrowiu? Czym się kierować, kupując takie przysmaki?

W słonych, słodkich, kolorowych polewach – orzeszki, bo o nich mowa. Ładnie wyglądają i smakują, ale czy służą naszemu zdrowiu? Czym się kierować, kupując takie słodkości? Jednym z rodzajów słodyczy są wszelkiego rodzaju orzechy ukryte w słodkich bądź słonych posypkach i polewach. Na początek przypomnijmy wartości odżywcze tych głównych produktów użytych do ich wyrobu.

Kaloryczne, ale zdrowe

Orzechy są bardzo smaczne i są źródłem wielu niezbędnych składników odżywczych. Są zdrowe i doskonale nadają się na przekąskę i dodatek do dań. Z uwagi na zawartość tłuszczu, która wpływa na wartość kaloryczną, nie należy przesadzać z ich ilością. Około 30 gramów mieszanki różnych orzechów (laskowych, włoskich, pistacjowych i migdałów) dostarcza około 180 kcal i pokrywa około 70 proc. dziennego zapotrzebowania na niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, 50 proc. na witaminę E, po 18 proc. na magnez i miedź, 13 proc. na błonnik.

Wśród orzechów znajdziemy wiele odmian (i w związku z tym różnice w wartości odżywczej), a najpopularniejsze z nich to: orzechy włoskie, bogate w witaminy E (3 mg/100 g produktu), witaminy B1 (0,39 mg), witaminy B2 (0,12 mg) oraz niacyny (1,19 mg). Spośród składników mineralnych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wysoką zawartość potasu, żelaza, fosforu i magnezu. Orzechy włoskie są kaloryczne: 100 g dostarcza aż 650 kcal, 83 proc. energii pochodzi z tłuszczu. Tłuszcz ten zawiera przede wszystkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które mają korzystny wpływ na organizm.

Orzechy laskowe są pod względem wartości kalorycznej bardzo zbliżone do włoskich. Większość tłuszczu stanowią w odróżnieniu od orzechów włoskich nie wielo- lecz jednonienasycone kwasy tłuszczowe, też korzystne dla układu krążenia. Orzechy laskowe są bogatsze od włoskich w składniki mineralne. Zawierają więcej potasu, wapnia, magnezu oraz żelaza. Zawierają natomiast mniej witaminy B1, zbliżoną ilość witaminy B2, ale za to zdecydowanie więcej tak rzadko występującej w produktach żywnościowych witaminy E – aż 38,7 mg/100 g.

50 - Hit zdrowotny

Zimowe naturalne lekarstwa. Nasze cztery hity żywieniowe

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta wspomagająca układ trawienny

62 - Profilaktyka chorób

Choroby trzustki. Rozmowa z gastrolog prof. Haliną Cichoż-Lach

64 - COVID-19. Informator

Witaminy i minerały łagodzące przebieg COVID-19. Artykuł dr Małgorzaty Prusak

68 - Niedrogi obiad dla całej rodziny

Da się zrobić!

69 - Dieta w praktyce

Post wspomaga układ pokarmowy

70 - Jemy również oczami

Garnirowanie, czyli ozdabianie potraw

72 - To, czego nam lekarz nie wyjaśnił

Czym są markery nowotworowe? – artykuł dr. Piotra Barczyńskiego

74 - Felieton

Gdy boli brzuch. Artykuł dr Urszuli Krupy

Inspiracje dla ciała i ducha

76 - Moja historia

Dietą warzywno-owocową unormowała cukier i cholesterol. Poznajmy historię Barbary Witkowskiej

80 - Zdrowie duchowe

Joga jest zagrożeniem. Artykuł Małgorzaty Więczkowskiej

84 - Podróżujemy ku zdrowiu

Niesamowity Dolny Śląsk – co warto zwiedzić?

88 - Moja pasja

Antykwaryczne urządzenia fonograficzne – pasja Barbary i Marcina Mikułów z Lublina

94 - Ekozdrowotnie

Myjemy lustra i szklane powierzchnie. Bez chemii

102 - Otaczajmy się pięknem

Powiew wiosny. Sadzimy tulipany w doniczkach

104 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

24 - Zaglądamy do domowej spiżarni
42 - Wartościowe oleje
44 - Cenny błonnik
96 - Domowe spa dla kręgosłupa
98 - Ratunek dla dzieci z SMA
100 - Rewelacyjny aquaaerobik

Inspiracje naturą

92 - Ziołowe kosmetyki dla zdrowia i urody

Obejrzyj wybrane strony

wideo