co w numerze

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje pomocne w nauce

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność
Trening poranny i wieczorny – zasady i korzyści przedstawia Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

Trening poranny czy wieczorny?

Poranny trening pobudza organizm, podnosi koncentrację, przygotowuje do codziennej aktywności i pracy, efektywnie spala tkankę tłuszczową, natomiast trening wieczorny podnosi wytrzymałość, ogólną wydolność i sprzyja rozbudowie mięśni, wysmukla. Niezależnie od tego, na jaką porę dnia zdecydujemy się, najważniejsza jest systematyczność.

Aktywność fizyczna niesie ze sobą wiele korzyści. W zależności od upodobań i postawionych sobie celów można przebierać pośród licznych form aktywności. Oprócz tego nie bez znaczenia jest również preferowana pora dnia, w której taką aktywność będziemy realizować. Skuteczny trening można przeprowadzić zarówno rano, jak i wieczorem, jednak zmiany, jakie będą zachodziły w ludzkim organizmie, będą się nieco od siebie różniły. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, która pora dnia będzie lepsza na trening, trzeba uwzględnić swoje upodobania oraz określić swój indywidualny cel aktywności.

Ustalić cel

Istnieje wiele tez dotyczących tego, która część dnia jest najlepsza na trening. Jedni twierdzą, że lepsza będzie aktywność zaraz po przebudzeniu, inni, że wieczorem, a część twierdzi, iż najskuteczniejsze są ćwiczenia tuż przed snem. Wybierając odpowiednią dla siebie porę, warto opierać się na prawdziwych badaniach oraz pracach naukowych opisujących wpływ aktywności na organizm w poszczególnych częściach dnia.

Układając plan treningowy, warto ze świadomością wybrać czas, kiedy będą wykonywane ćwiczenia dostosowane do swoich potrzeb i możliwości. Każdy z nas jest inny. Dla jednych to nie problem wstać o godzinę wcześniej, aby przeprowadzić trening, dla innych byłoby to bardzo męczące i niemożliwe do zrealizowania. Zarówno trening poranny, jak i wieczorny ma swoje plusy oraz minusy.

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody

Bóle stawowe – objawy, leczenie, rehabilitacja

22 - Dbam o zdrowie

Marzena Małkowicz, śpiewaczka, aktorka musicalowa, solistka Zespołu Muzyki Sakralnej „Lumen”,opowiada o swoich rolach, życiu rodzinnym i koncertach

Żywienie jest ważne

26 - Koszyk pełen zdrowia

Apetyczne śliwki węgierki. Z jakich składników odżywczych słyną? Propozycje wykorzystania

30 - Rośliny zdrowotne
Jasnota biała. Wypróbuj zioła na schorzenia kobiece – zachęca Zbigniew T. Nowak

Lecznicza jasnota biała

Polecana jest na dolegliwości kobiece, przynosi ulgę w suchym kaszlu. Herbatka z jej kwiatów ułatwia zasypianie i daje ulgę w zmęczeniu nerwowym.

Jasnota biała Lamium album bywa też zwana „głuchą pokrzywą”, ponieważ jej liście są bardzo podobne do pokrzywy, tyle że nie parzą i są dużo jaśniejsze. To roślina wieloletnia o wysokości 30-40 cm. Posiada sercowate, ząbkowane jasnozielone liście i niezwykle okazałe kwiaty w kolorze białym. Pełnia kwitnienia jasnoty przypada na cały maj i jeszcze połowę czerwca. Wszystko zależy od pogody. Zdarza się, że roślina ta powtarza kwitnienie jesienią. Jasnota biała po roztarciu wydaje specyficzny, przyjemny zapach. Spotkać ją można najczęściej w miejscach opuszczonych, przy rowach, w parkach, czasem na skrajach lasów, łąkach i pastwiskach. Niektórzy sadzą tę roślinę specjalnie dla ozdoby w ogródkach i na działkach, przeważnie w miejscach nieco zacienionych.

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy siostry Teresy Pachnik, m.in. na omlet z kurkami

38 - Sklepowy detektyw
Choroba Alzheimera a żywienie – artykuł prof. Ewy Solarskiej

Choroba Alzheimera a żywienie

Codzienna dieta może nas uchronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi.

Choroba Alzheimera to powoli postępująca demencja charakteryzująca się pogorszeniem funkcji poznawczych i zmianami zachowania. Zmiany patologiczne w mózgu obejmują zanik kory mózgowej, szczególnie w przyśrodkowych płatach skroniowych i skroniowo-ciemieniowych. Patogeneza nie jest dobrze poznana, ale obejmuje neurotoksyczność, stan zapalny i prawdo-podobnie apoptozę, czyli zaprogramowaną śmierć komórek. Choroba zwykle postępuje od łagodnego upośledzenia pamięci do ciężkiej utraty funkcji poznawczych ze zmianami osobowości i zachowania. Pacjent często doświadcza problemów językowych, a dezorientacja przestrzenna jest powszechna. Choroba skraca oczekiwaną długość życia nawet o 50 proc. po wstępnej diagnozie. Zwiększone prawdo-podobieństwo zachorowania na alzheimera stanowią takie czynniki, jak: wiek powyżej 65. roku życia, płeć (kobiety znajdują się w grupie większego ryzyka), genetyka, podwyższone stężenie cholesterolu, nadwaga, nadciśnienie, choroby naczyniowo-mózgowe i sercowo-naczyniowe, cukrzyca, palenie tytoniu, podwyższone spożycie alkoholu i siedzący tryb życia. Nadmierna masa ciała może nasilać te czynniki lub bezpośrednio prowadzić do atrofii mózgu, czyli stopniowego zmniejszania się jego rozmiarów w wyniku utraty neuronów i połączeń między nimi.

50 - Hit zdrowotny

Wyjątkowe orzechy laskowe. Dlaczego są takie zdrowe?

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta przy zapaleniu zatok. Jadłospis na 7 dni

60 - Choroby a profilaktyka

Wyleczyć choroby zatok. Wywiad z dr. Adrianem Andrzejczakiem, laryngologiem

66 - Dieta w praktyce

Post uodparnia organizm

67 - Niedrogi obiad dla całej rodziny

Proponujemy rybę w sosie koperkowym

70 - To, czego nam lekarz nie wyjaśnił

Hiper- i hipoglikemia. Jak rozpoznać objawy?

72 - Felieton

Jedzmy młody jęczmień. Artykuł dr Urszuli Krupy

74 - Jemy również oczami

Dekorujemy tort

Inspiracje dla ciała i ducha

76 - Moja historia

Dieta warzywno-owocowa pomogła jej zyskać siłę, kondycję, odporność i dała nadzieję na... kolejne dziecko. Poznaj historię Małgorzaty Bechler

80 - Zdrowie duchowe

Tajemnicza dopamina. Artykuł Bogny Białeckiej

84 - Podróżujemy ku zdrowiu

Sześć atrakcji w okolicy Warszawy. Zobaczm.in. Żelazową Wolę, Radziejowice czy Mszczonów

88 - Moja pasja

Robiąc instrumenty, służę innym. Prezentujemy postać lutnika Krzysztofa Węgrzyna z Pieszkowa

94 - Ekozdrowotnie

Myjemy szklanki, kubki i pucharki. Bez chemii!

102 - Otaczajmy się pięknem

Wrześniowe wrzosowiska. Poznajmy odmiany wrzosów

Chwila relaksu

104 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

37 - Zioła na wrzesień
44 - Przetwory, które leczą
63 - Jamy powietrzne – gdzie znajdują się zatoki?
64 - Endoskopowe metody leczenia
65 - Domowe sposoby na zatoki
68 - Powikłania półpaśca
96 - Kojąca moc muzyki i śpiewu
98 - Czas na grzybobranie
100 - Zdrowotny sekret tężni solankowych

Inspiracje naturą

92 - Naturalne balsamy do ciała

Obejrzyj wybrane strony

wideo