co w numerze

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje pomocne w utrzymaniu porządku

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność
Crossfit na szczupłą sylwetkę – poleca Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

Crossfit na smukłą sylwetkę

 Jest to rodzaj aktywności o dosyć wysokiej intensywności, przynoszącej wiele korzyści zdrowotnych, takich jak wytrzymałość, kondycja, a także doskonały wygląd sylwetki. 

Crossfit to trening o charakterze siłowo-wytrzymałościowym. Cechuje go bardzo zróżnicowany plan działania. Obejmuje wszelakie ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem własnego ciężaru ciała, z dodatkowym obciążeniem, bądź ćwiczenia cardio, cechujące się dosyć dużą intensywnością. Dodatkowo w tego typu aktywności wykonywane są ćwiczenia przypominające czynności dnia codziennego, które można porównać do podnoszenia przedmiotów z podłogi, przenoszenia zakupów, wstawania, siadania czy też wchodzenia po schodach. Zastosowanie takich zasad ma bardzo pozytywne działanie, gdyż wzmacniane są nie tylko mięśnie i wytrzymałość. Poprawia się również wszechstronna funkcjonalność organizmu, co skutkuje brakiem jakichkolwiek ograniczeń w ruchach, które wykonujemy w życiu codziennym. Crossfit daje szereg możliwości. Można go wykonywać w dowolny sposób i w dowolnym miejscu.

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody

Terapia zimnem w kriokomorze

22 - Dbam o zdrowie

Sławomir Szmal, były bramkarz reprezentacji Polski w piłce ręcznej, srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata, najlepszy piłkarz świata w 2009 roku, zdradza receptę na sukces

Żywienie jest ważne

26 - Koszyk pełen zdrowia

Jesienne jabłka. Jakie składniki odżywcze zawierają te polskie owoce i jak wykorzystać je w kuchni

30 - Rośliny zdrowotne
Kasztanowiec. Wypróbuj domowy specyfik z tej rośliny na żylaki – zachęca Zbigniew T. Nowak

Kasztanowiec na niewydolność żylną 

Gdy coraz więcej ludzi zmaga się z niewydolnością żylną, dobrodziejstwem staje się doskonale znane drzewo – kasztanowiec, potocznie zwany kasztanem. 

Wprawdzie w Polsce można spotkać co najmniej kilka gatunków kasztanowców, to największe znaczenie w medycynie ma kasztanowiec zwyczajny Aesculus hippocastanum. Jest to szlachetne i nadzwyczaj pożyteczne drzewo, które wyrasta do 20-30 m, o zwartej koronie, brunatnej korze i dłoniastych, szerokich liściach. Kwitnie w pierwszej dekadzie maja, a jego kwiaty są kremowobiałe z karminowymi plamkami. Jesienią na drzewach dojrzewają kolczaste torebki nasienne, a w nich lśniące, brązowe nasiona (pospolite kasztany). 

Można je bez trudu spotkać w całej Polsce. Rosną przeważnie w parkach, przy drogach, zieleńcach, starych zabudowaniach, a niekiedy na miedzach. Dawniej obsadzano nimi przydrożne krzyże i figury święte. Najstarszy u nas kasztanowiec zwyczajny rośnie w Wielkopolsce we wsi Lubin, gmina Krzywin. Ma ponad 260 lat. Obwód jego pnia wynosi ponad 501 cm, a wysokość 26 m. 

W medycynie wykorzystuje się zarówno kwiaty, niedojrzałe (zielone) torebki nasienne, nasiona, jak i korę z młodych gałązek, rzadziej natomiast liście kasztanowca. Do zbioru kwiatów przystępujemy w pełni kwitnienia drzew, kiedy jeszcze dobrze trzymają się kwiatostanów i nie osypują się. Termin zbioru niedojrzałych torebek nasiennych jest również bardzo ważny. Przemysł farmaceutyczny dokładnie określa czas tego zbioru. Przypada on zazwyczaj na lipiec. Torebki muszą być już wykształcone, ale jeszcze zamknięte i niebrązowiejące. Z nich zakłady zielarskie produkują ceniony alkoholowy wyciąg z kasztanowca (Intractum Hippocastani). Nasiona powinny być zbierane w momencie pękania torebek nasiennych. Korę pozyskuje się po rozpoczęciu przez drzewa wegetacji (kiedy ruszają soki), z młodych gałązek kasztanowca. 

W surowcach z tego drzewa wykryto całe bogactwo saponin trójterpenowych, m.in. cenną escynę (3-13 proc.), flawonoidy (wśród nich ważna kwercetyna), garbniki katechinowe, cukry, kwasy organiczne, eskulinę (z grupy kumaryn) oraz sole mineralne.

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy m.in. na śliwki w cieście francuskim

38 - Sklepowy detektyw

Klucz do zdrowia na talerzu – czym są lektyny? – wyjaśnia prof. Ewa Solarska

44 - Portrety ziół i przypraw

Rzeżucha, goździki, cynamon

50 - Hit zdrowotny
Niezwykły czosnek czarny. Poznajmy jego wyjątkowe właściwości

Niezwykły czosnek czarny

 Jest przedmiotem wielu eksperymentów medycznych, z których wynika, że stanowi on niebywałą wręcz ochronę dla naszego organizmu. Wzmacnia odporność, układ krwionośny i trawienny. Działa antynowotworowo i przeciwzakrzepowo. 

W ostatnim czasie czosnek czarny mnie bez reszty zachwycił, ponieważ przydatność czosnku, ale tego zwykłego, sławię w leczeniu nieprzerwanie już od ponad 30 lat. A dlaczego u mnie czosnek czarny wzbudził tak duży podziw? I tu mam dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy doceniają właściwości lecznicze czosnku zwykłego i chcieliby podjąć nim kurację, ale zniechęca ich do tego przykry zapach, jaki wydzielamy po jego zastosowaniu. A to jest czasami krępujące, zwłaszcza gdy pracujemy lub przebywamy w otoczeniu innych osób. Wśród przeciwwskazań do takich kuracji należy wymienić: dyskomfort trawienny, pieczenie w żołądku, przykre odbijania, a nawet pobolewanie w prawym podżebrzu. Właśnie do takich osób i ja się zaliczam. A tymczasem po zastosowaniu czarnego czosnku ani nie mamy nieprzyjemnego oddechu, jak po zastosowaniu czosnku zwykłego, ani też nie odczuwamy dyskomfortu trawiennego, przykrego odbijania itd. Ale to jeszcze nie wszystkie walory. Aż trudno niekiedy uwierzyć, że czosnek czarny ma ponad 10 razy większą siłę leczniczą niż wspomniany czosnek zwykły! Odkąd sam używam czosnku czarnego, w postaci wyciągu standaryzowanego, który zastosowałem w opracowanych przez siebie preparatach z czosnkiem czarnym, wszystkie wymienione uprzedzenia do czosnku zwykłego dawno u mnie minęły.

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta na zaburzenia hormonalne. Jadłospis na 7 dni

62 - Choroby a profilaktyka

Zawalczyć o sprawny układ hormonalny. Wywiad z dr. Markiem Derkaczem, endokrynologiem

70 - Felieton

Wspomóc zdrowie. Artykuł dr Urszuli Krupy

72 - Jemy również oczami

Jak zaserwować naleśniki

Inspiracje dla ciała i ducha

74 - Moja historia

Dzięki diecie schudłam i parametry zdrowotne mam w normie. Poznajmy historię Wiesławy Wlazło

78 - Zdrowie duchowe

Gry komputerowe – elektroniczne zagrożenie. Artykuł Małgorzaty Więczkowskiej

82 - Podróżujemy ku zdrowiu

Gdzie pojechać w październiku? W góry czy nad morze?

86 - Moja pasja

Żona i mama pięciorga dzieci pisze ikony i maluje piaskiem. Przybliżamy niecodzienne pasje Katarzyny Perkowskiej

92 - Ekozdrowotnie

Czyste i pachnące pranie ciepłych ubrań. Bez chemii!

94 - Otaczajmy się pięknem

Sykomora – roślina biblijna

Chwila relaksu

96 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

10 - Rozgrzewająca zupa dyniowa
36 - Chodźmy na spacer
42 - Jak jeść więcej zielonych warzyw
46 - Rekordziści z witaminą C
60 - Zaburzenia hormonalne a choroby
66 - Badania hormonalne
67 - Pomocne zioła
68 - Nowatorski opatrunek na rany

Inspiracje naturą

90 - Naturalne kosmetyki z kwiatów i ziół

Obejrzyj wybrane strony

wideo