co w numerze

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje turystyczne

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność

Plan treningu na wiosnę – poleca Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody
Rehabilitacja stawu barkowego

Rehabilitacja stawu barkowego

Ból barku to częsta dolegliwość, która w większości przypadków powstaje na skutek powtarzających się przeciążeń oraz urazów. Mogą mu towarzyszyć inne objawy, np. ból szyi czy ręki. Wtedy niezbędne jest leczenie i rehabilitacja stawu barkowego. Ciało człowieka składa się z wielu mięśni, ścięgien i kości połączonych ze sobą rozmaitymi stawami. Prawidłowe działanie i współpraca tych struktur sprawia, że możemy poruszać się swobodnie.

Spośród licznych stawów ludzkiego ciała na wyróżnienie zasługuje staw ramienny, potocznie nazywany barkowym, który w połączeniu z innymi stawami współtworzy obręcz barkową, czyli bark.

Staw ramienny

Jest to staw kulisty wolny, łączący kończynę górną z barkiem. Główkę stawową tworzy głowa kości ramiennnej, natomiast panewkę łopatka oraz obrąbek stawowy łopatki. Staw ten jest największym stawem ręki, który wykazuje bardzo dużą ruchomość. Z kolei cała obręcz barkowa to dosyć skomplikowana konstrukcja kostna, składająca się z trzech podstawowych stawów, do których zalicza się wspomniany już staw ramienno-łopatkowy (ramienny), barkowo-obojczykowy i staw mostkowo-obojczykowy. Oprócz tego wszystkie te stawy współtworzą staw podbarkowy oraz łopatkowo-żebrowy.

Z uwagi na funkcję w organizmie obręcz barkowa bardzo często nazywana jest obręczą kończyny górnej, gdyż stanowi podparcie dla mięśni kończyny górnej.

22 - Dbam o zdrowie

Adam Bujak, artysta fotografik, fotograf św. Jana Pawła II, i jego recepta na robienie interesujących zdjęć

Żywienie jest ważne

26 - Koszyk pełen zdrowia

Sezon na szczaw. Jakie składniki odżywcze zawiera?

30 - Rośliny zdrowotne
Ziołowa kuracja odchudzająca. Wypróbuj mieszanki na schudnięcie – zachęca Zbigniew T. Nowak

Ziołowa kuracja odchudzająca

Jeszcze nigdy w dziejach ludzkości nie stwierdzano tylu przypadków otyłości, co dziś. Dolegliwość tę trzeba koniecznie leczyć. Bezpieczny i skuteczny lek odchudzający możemy znaleźć w aptece Pana Boga.

Otyłość to trudna do leczenia choroba cywilizacyjna, która nie oszczędza dziś nikogo. W Europie w zatrważającym tempie tyją dorośli, młodzież i dzieci.

Polska należy do ścisłej czołówki krajów, gdzie ludzie tyją najszybciej. Blisko połowa Polaków może zmagać się z otyłością, natomiast około 1,5 miliona takich pacjentów kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego zmniejszenia pojemności żołądka. Według raportów opublikowanych przez GUS, w Polsce ze schorzeniem nadmiernej masy ciała zmaga się 46 proc. kobiet i 64 proc. mężczyzn.

Otyłość skraca życie

Od dawna wiadomo, że kto zmaga się z otyłością, ten ma zdecydowanie mniejsze szanse na dłuższe życie. Tylko w Stanach Zjednoczonych z powodu otyłości i innych chorób jej towarzyszących umiera rocznie około 300 tysięcy ludzi. Wszyscy otyli żyją też dużo gorzej, są często wyśmiewani i poniżani, a rzadko kiedy ich przypadek rozpatruje się w kryteriach ciężkiej choroby. Rodzi to często, szczególnie u dzieci i młodzieży, poważne zaburzenia emocjonalne (depresja, nerwica, bulimia).

Lista chorób, które są konsekwencją istnienia otyłości, jest bardzo długa i ciągle się powiększa. To cukrzyca typu 2, insulioodporność, nadciśnienie tętnicze, wszelkie następstwa miażdżycy (zawał serca, udar mózgu, zakrzepica), kamica żółciowa (zwłaszcza u otyłych kobiet), żylaki nóg, choroby naczyń mózgowych, stłuszczenie wątroby, nowotwory (przeważnie złośliwe), np. jelita grubego, piersi, narządów rodnych u kobiet. Otyłość sprzyja poza tym stanom zwyrodnieniowym stawów i kręgosłupa. Prowadzi do bezdechu sennego.

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy na majowe dania

38 - Sklepowy detektyw

Co warto wiedzieć o fast foodach. Czy można po nie sięgać? – artykuł prof. Ewy Solarskiej

44 - Portrety ziół i przypraw

Poznajmy gorczycę, miętę i szałwię

46 - Kuchnie świata

Przygotuj danie kuchni francuskiej

50 - Hit zdrowotny

Cykoria sałatowa. Poznaj jej niezwykłe właściwości

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Pudełkowa dieta warzywno-owocowa. Jadłospis na 7 dni

60 - Choroby a profilaktyka

Dam radę schudnąć! Wywiad z dr hab. Aldoną Kopczyńską-Tambor, dietetykiem klinicznym

70 - Felieton

Na czym polega autofagia? Wyjaśnia dr Urszula Krupa

72 - Jemy również oczami

Jak ładnie podać majowe przekąski

Inspiracje dla ciała i ducha

74 - Moja historia

Dzięki diecie warzywno--owocowej schudła i zyskała zdrowie. Historia Barbary Łukasiak

78 - Zdrowie duchowe
Naturalne antydepresanty. Artykuł Bogny Białeckiej

Naturalne antydepresanty

Depresję uznaje się za chorobę cywilizacyjną. Gdy nas dotyka, mamy nadzieję, że po zapisaniu leków zaczniemy na nowo dobrze się czuć i świetnie funkcjonować. Niestety, to tak nie działa. Warto zapobiegać tej groźnej chorobie, stosując naturalne antydepresanty. Badania prowadzone nad skutecznością terapii depresji pokazują jednoznacznie, że jeśli nie zmienimy stylu życia i nie wyeliminujemy tych czynników, które sprzyjają powstaniu i potęgowaniu depresji – leki mogą ledwie złagodzić najbardziej dolegliwe symptomy. A i to nie zawsze. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się kilku koniecznym zmianom, które będą zarówno zapobiegały epizodom depresji, jak i znacząco łagodziły te istniejące. Oprę się w opisie na dwóch książkach: dr. Stephena S. Ilardiego „Pokonaj depresję” (2013) oraz dr. Satchina Pandy „Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym” (2020).

Doktor Ilardi opracował program sześciu kroków zapobiegania depresji. Co ciekawe, stosował go też wobec osób z już zdiagnozowaną depresją i uzyskał znaczącą poprawę funkcjonowania i nastroju. Oto czynniki, które uznał za kluczowe w walce z depresją.

82 - Podróżujemy ku zdrowiu

Łańcut i okolice. Co warto tam zobaczyć?

86 - Moja pasja

Wirtuoz gry na cymbałach. Poznajmy interesującą pasję Jakuba Karpuka

92 - Ekozdrowotnie

Dom na błysk. Czyścimy bez chemii szafy, komody, stoliki kawowe

94 - Otaczajmy się pięknem

Cedr libański. Ciekawa roślina

Chwila relaksu

96 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

36 - Tłuszczolubne witaminy
41 - Jedziemy na majówkę
42 - Jedzmy bez pośpiechu
63 - Siedem badań przed dietą
64 - Słodkie zamienniki
65 - Pięć zasad zdrowego odchudzania
66 - Tyję = choruję
68 - Ruszajmy się!

Inspiracje naturą

90 - Naturalne kosmetyki z mniszka lekarskiego

Obejrzyj wybrane strony

wideo